Radionica keramike - 1. Dio

Imali smo vrlo zanimljiv i kreativan dan. Upoznavali smo se s procesom izrade keramike. Četvero učenika petih razreda, točnije, Ella, Lorena, Emanuel i Filip pokazali su interes za područje dizajna keramike.

U tu svrhu ugostila nas je akademska kiparica Vesna Osojnički, dugogodišnja profesorica u Graditeljskoj školi Čakovec na predmetima oblikovanja keramike, smjer dizajn keramike.

Naši učenici su imali zadatak osmisliti ideju, napraviti skicu te svoje zamisli ostvariti u materijalu, glini. Zadani motiv su bile zgrade u gradu. Trebalo je zamisliti neobične zgrade, zgrade u budućnosti, vesele zgrade, čudne zgrade, ukratko, dati mašti na volju.

Nakon skice pokazano im je kako modelirati osnovni oblik u kojeg su temeljem svojih skica ucrtavali razne oblike, otvore, prozore, vrata. Nakon upoznavanja sa procesom izrade imali su priliku sami izraditi svoju zgradu u čemu su se okušali sa odličnim rezultatima koje ćete vidjeti po završetku radionice na školskoj izložbi.

S obzirom na tehničku složenosti procesa drugi dio radionice još moramo održati. Mnogo toga nismo stigli i mnogo toga još moramo napraviti. U drugom dijelu nas čeka oslikavanja, pečenje radova, glaziranje te zatim ponovno paljenje u posebnoj tehnici rakua.

Ponosni smo na dosadašnje rezultate i veselimo se onom što nas čeka! Do drugog susreta imamo posla, planirati ćemo daljnji razvoj karijere u vodama dizajna keramike.

Matilda L.

objavio: Damir Kovačić   datum: 29. 4. 2015.