Objašnjenje u vezi nošenja maski za vrijeme nastave

Hrvatski zavod za javno zdravstvo  je na samom početku školske godine donio generalne „ Upute za sprječavanje i suzbijanje epidemije COVID-19 vezano za rad predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola u školskoj godini 2020./2021.“ Između ostalog naznačene su situacije u kojima se maske trebaju nositi. Tako je definirano da se maske ne trebaju nositi za vrijeme nastave u razrednoj nastavi a u predmetnoj nastavi ukoliko je osigurana potrebna distanca između učenika. U našoj školi se dosljedno primjenjuju sve upute pa onda i one koje se odnose na obavezu nošenja maski. U tom smislu želim posebno pohvaliti  naše učenike, zaposlenike i roditelje. Do sada nismo imali  cijele razrede u izolaciji a relativno malo je učenika i djelatnika koji su samostalno u izolaciji odnosno koji su pozitivni na virus! Svjesni smo da se situacija može promijeniti „kroz noć“! Zato i dalje sugeriramo vama, poštovani roditelji“, da učenici preventivno ostanu doma ukoliko  primijetite neke od simptoma ( kašalj, povišena temperatura, grlobolja…).

U svrhu sprečavanja zaraze, svim školama je dana određena autonomija pa i odgovornost da u dogovoru s osnivačem i strukom mogu, zavisno od situacije, samostalno odlučivati o određenim mjerama unutar postojećih epidemioloških okvira ( odabir modela nastave, stupnjevanje određenih mjera…).

Aktualna situacija s epidemijom  COVID-19 našu županiju, nakon varaždinske, svrstava u jedno od najvećih žarište u Hrvatskoj pa i šire. Odgovornost svih nas u takvoj situaciji je još veća a naročito naša koji radimo u školi. Očuvanje zdravlja učenika i djelatnika je apsolutni prioritet a nakon toga dolazi i očuvanje ovog modela nastave uživo! U tom kontekstu nas ne zanimaju bilo čiji osobni stavovi i određenja vezana za epidemiju već se povodimo isključivo zaključcima struke i postojećom situacijom u školi.

Zbog toga smo odlučili, u okviru naših kompetencija i odgovornosti, da učenici predmetne nastave nose maske za vrijeme nastave! Za učenike razredne nastave i dalje vrijedi odluka da ne trebaju nositi maske za vrijeme nastave, ali isto tako vrijedi preporuka da se maske koriste čim više! To se naročito odnosi na  situacije kada se ne ostvaruje potrebna distanca odnosno kada u razredu dolazi do bliskog kontakta učenik – učenik, učenik-učitelj(ica).

Sve ostale odredbe ostaju na snazi kao i do sada, kako u vezi nošenja maske u ostalim situacijama izvan razreda, tako i o ostalim aktualnim mjerama. Smatramo da samo našim zajedničkim koordiniranim radom, osobnom odgovornošću i međusobnim povjerenjem i uvažavanjem uz dosljedno pridržavanje mjera imamo šanse da očuvamo zdravlje svih nas!  To je i preduvjet da se  nastava i dalje održava tamo gdje joj je najbolje  mjesto  – u školi!

Ravnatelj:

Stanislav Rebernik

objavio: Kristina Kralj   datum: 26. 11. 2020.

« Travanj 2024 »