Povijest
Štrigova je malo mjesto, ali je u prošlosti imala značajnu ulogu. Nije isključeno da je još u antičko doba ovdje postojalo neko naselje, što svjedoče mnogi nalazi. Vrlo je vjerojatno da je tim krajem prolazila rimska cesta.
U srednjem vijeku postoji stari grad na Štrigovčaku, od kojeg su se još donedavna vidjele zidine. Danas još samo situacija na brežuljku Štrigovčak s ulomcima građevinskog materijala govori o izvrsno izabranom položaju, gdje je taj feudalni objekt dominirao na prometnicima toga brdovitog i šumovitog kraja.
Početkom 14. stoljeća imaju svoj posjed u Međimurju Nijemci, pa se tako kao vlastelin spominje Arnold od Štrigove. Kralj Ljudevit I., 1312. godine “daruje za sva vremena” velik dio Međimurja, s gradovima Čakovcem i Štrigovom Stjepanu Lackoviću.
Najstariji podatak o školstvu potječe iz 1649. godine, gdje stoji da je rad učitelja uhodan, i da on stanuje u školskoj zgradi. Znači da su počeci školstva znatno stariji. Usprkos dugotrajnoj tradiciji nastave, Štrigova sve do početka našeg stoljeća nije imala odgovarajuću školsku zgradu. Ovaj problem je riješen 1912. godine, kada je podignuta nova školska zgrada.
Podatci iz 1851. godine govore da su najrazvijeniji centri u Međimurju Čakovec, Štrigova i Prelog, a ova su mjesta od 1854. godine i kotarski centri.
Kroz cijelu svoju prošlost Štrigova je dijelila sudbinu Međimurja. Tako je dosta dugo bila pod Mađarskom okupacijom. Poslije I. svjetskog rata Međimurje, pa tako i Štrigova pripojena je Kraljevini SHS, Savskoj banovini – Hrvatskoj.
Nakon 13 godina u Hrvatskoj Štrigova je od 03.09.1931. do 10.04.1941. (dakle manje od 10 godina) pripojena Sloveniji, Dravskoj banovini, ali službeni jezik u školi je hrvatski.
Za vrijeme II. svjetskog rata Štrigovu, kao i cijelo Međimurje zaposjedaju Mađari. Štrigova je oslobođena 16.04.1945. godine i pripojena Sloveniji, a od 02.04.1946. godine Štrigova je ponovo pripojena matici Hrvatskoj.
Osnovna škola Štrigova je centralno školsko područje gornjeg Međimurja. Nekada su u nju polazili učenici iz sadašnjih osnovnih škola: Gornjeg Mihaljevca, Svetog Martina na Muri, Svetog Jurja na Bregu i Selnice. Ona je nekada u svom sastavu imala 5 područnih škola: Prekopu, Železnu Goru, Stanetinec, Jurovčak i Šafarsko. Škola u Jurovčaku je zatvorena, a škola u Šafarskom je pripojena Sloveniji .
Tijekom školske 1997/1998. cjelokupna nastava se odvijala u PŠ Prekopa i Železna Gora. Naime, kod radova na hidroizolaciji školske zgrade u Štrigovi (koja je izgrađena 1912.godine), nemarom izvođača, došlo je do oštećenja, odnosno do pucanja zidova. Nastava je prekinuta 30. rujna 1997., a nastavljena 07. listopada u spomenutim područnim školama.
U isto vrijeme pokrenuta je inicijativa za ponovno aktiviranje PŠ Stanetinec a započeti su pregovori o sanaciji zgrade Osnovne škole odnosno o izgradnji školske sportske dvorane. Ubrzo je odlučeno da će se graditi nova zgrada Osnovne škole na lokaciji mjesnog nogometnog kluba, odnosno sportska dvorana u produžetku škole.
14. rujna 1998. godine otvorena je preuređena i osuvremenjena zgrada PŠ Stanetinec koja je počela djelovati s dva kombinirana odjela.
02. prosinca 1998. godine položen je kamen temeljac za novu školu na terenu nogometnog kluba, da bi 28. kolovoza 1999. godine uslijedilo svečano otvorenje nove škole. „Stara“ škola je sredstvima Međimurske županije potpuno sanirana i obnovljena i kasnije upotrebljena za potrebe vrtića i državnog arhiva.